Darkroom

Extreme Music Photography

visit my personal website

Fotografování je mým celoživotním koníčkem. Byly doby, kdy jsem fotila na klasiku zejména hory, zříceniny, prehistorické památky, hřbitovy a fragmenty. Později se k tomu přidala i moderní / městská architektura, a to díky častým konferenčním a podobným cestám po světě hlavně v 90. letech (například jen z několika návštěv New Yorku mám několik desítek negativů). Pochybuji ovšem, že se někdy dostanu k digitalizaci negativů … takže většina fotek se válí po albech. Jsou jich stohy a je to docela deprimující.

Vedle toho se nenápadně začaly kupit ad hoc fotky z koncertů a v posledních letech už snad ani nic jiného nefotím. Rozdíl je snad jen v tom, že klasický foťák a posléze kompakt nahradila digitální zrcadlovka (aktuálně Nikon D300s), výměnné objektivy a přístup pod pódium s povoleném “střílet”. Jakýsi rozcestník alespoň k některým fotkám je z mých regulérních stránek, většina fotek končí na facebooku, protože nějak není čas.


Photography is my life-long passion. Decades ago I started taking photos on regular SLR cameras, then the compact cameras arrived (that almost ruined my previously acquired skills) and now I am finally back to (D)SLRs – Nikon D300s at the moment.

I have tons of rolls of films – both bw and colour – which only wait for scanning. They mostly include architecture and landscapes from all sorts of trips around the globe (well, mostly Europe, North America and some of Asia), and only few were taken at concerts. However, over the past years I turned my attention to concert photography and only occasionally I do other things as well.

The Varukers @ Rebellion 2013, Blackpool

The Varukers @ Rebellion 2013, Blackpool

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s